Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




wtorek, 18 marca 2014

"Epokowe Spotkania w Bibliotece"

Nowa lokalizacja biblioteki, wyposażenie jej w nowe meble i sprzęt stały się okazją do uczczenia tego faktu i zorganizowania w miniony piątek imprezy, przygotowanej przez uczniów klasy I a, zatytułowanej "Epokowe Spotkania w Bibliotece". Spotkania, w których uczestniczyli uczniowie klas I i II można nazwać wielkim świętem literatury, książki i biblioteki. Takiego oblężenia biblioteka jeszcze nie przeżywała, w tym dniu odwiedzili ją prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły.
Specjalnie na tę okazję biblioteka została odświętnie udekorowana. Nad wejściem do niej został umieszczony napis: "Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy", który znajdował się w bibliotece w Tebach, a przypisywany jest faraonowi Ramzewsowi Wielkiemu (w źródłach greckich Ozymandiasowi).

W czytelni zaś zwieszały się z sufitu "fruwające książki" z tekstami wierszy o książce, czytaniu i czytelnikach.



Uczniowie klasy I a przygotowali program obchodów szkolnego święta, a składały się na niego: konkursy, quizy, kalambury tematycznie związane z epokami literackimi, a także konkursy wieloprzedmiotowe oraz zapoznające z biblioteką. W czasie przerw można było wziąć udział w loterii i odpowiadać na pytania dotyczące literatury, a w nagrodę otrzymać mini cukierki ufundowane przez Radę Rodziców.

Uczniowie przebrani w stroje z epoki wykazali się dużą pomysłowością w przygotowaniu różnorodnych konkurencji. I tak „Antyczna” grupa uczniów przygotowała: quiz wiedzy na temat antyku, kalambury z odgadywaniem związków frazeologicznych (puszka Pandory, nić Ariadny) oraz „12 prac Herkulesa”, gdzie należało odszukać w wyznaczonym czasie wskazane tytuły książek z literatury pięknej znajdujące się na półkach w bibliotece.



















Chłopcy jak na Średniowiecze przystało zorganizowali turniej rycerski, w którym nagrodą była ręka księżniczki. Na rycerzy – ochotników czekały konkurencje: pytania dotyczące znajomości epoki, np. jak nazywała się osoba przepisująca księgi?, czy autorzy podpisywali swoje dzieła?. Konkurenci szukali też odpowiedzi na podchwytliwe zagadki i układali prosty wierszyk o miłości.


Michał (przy pomocy dziewcząt) z klasy I d ułożył taki oto poemat:
Moje serce jest Tobie oddane
Kocham Ciebie! Moją damę!
Kiedy patrzę w Twoje oczy
To aż w głowie mi się mroczy
Kiedy czuję twoje usta
To aż cały się rozpuszczam
Jesteś całym moim światem
Więc pogadam z Twoim tatą.
Kiedy widzę Twoje nogi
To aż czuję się ubogi
Kiedy Cię nie ma, tęsknię za Tobą
Bo jesteś niezwykłą osobą
Oddaj mi się moja miła
Bo pochłonie mnie mogiła”



































Renesans to epoka, w której uczniowie mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi. Ochotnicy lub uczniowie wybrani przez prowadzących mieli po krótkim przygotowaniu przedstawić słynną scenę balkonową z dramatu Wiliama Szekspira „Romeo i Julia”. Uczniowie czytali swoje teksty świetnie wczuwając się w odgrywane role. Mogli nałożyć także przygotowane maski, które pomogły wytworzyć odpowiedni nastrój. Drugą konkurencją było podanie przez uczniów tytułów książek, których pierwsze litery składały się na wyraz BIBLIOTEKA.


















Dziewczęta przebrane za romantyczne damy, przygotowały do odgadnięcia zagadki literackie dotyczące wierszy najsłynniejszego pisarza epoki Adama Mickiewicza, np.:
Nad czyim grobem? Jakiej dziewczyny? Płacze Jaś, matka, rosną maliny.
Płacze czeremcha, ciernie i głogi. Wiodą do niego rozstajne drogi.”
 

Uczestnicy spotkania otrzymali także do odczytania zestaw łamańców językowych w stylu:
Czesał czyżyk czarny koczek,
czyszcząc w koczku każdy loczek.
Po czym przykrył koczek toczkiem,
lecz część loczków wyszła boczkiem.


Ostatnia epoka to Współczesność, w której jedna z konkurencji „Wierszokleci, czy poeci” polegała na złożeniu w całość wiersza pociętego na wersy. Do tego ćwiczenia posłużyły wiersze Juliana Tuwima „Akacje” i „Intymny wiersz”. Jak się okazało uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale i choć drugi z wierszy różnił się od oryginału, zachował swój sens.
 




Dziewczęta przygotowały także quiz o kobietach oraz przytaczając fakty z życia sławnych postaci XX wieku prosiły o odgadnięcie imienia i nazwiska znanych osobistości.

Na zakończenie każdego ze spotkań klasa otrzymywała w nagrodę dyplom będący podziękowaniem za uczestnictwo w „Epokowym Spotkaniu w Bibliotece” oraz udział w przeprowadzonych konkurencjach czyniący uczniów pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki.
Pod koniec dnia uczniowie klasy I a prowadzący spotkania byli już trochę zmęczeni, ale też i zadowoleni z tego, że spotkania odbywały się w miłej atmosferze, uczniowie chętnie brali udział w konkurencjach, a przygotowany program podobał się uczniom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że powodzenie imprezy przełoży się na wzrost czytelnictwa i zachęci uczniów do częstszego korzystania ze „skarbnicy lekarstw duszy”.
Chciałam jeszcze podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że tak znacząco biblioteka zmieniła swoje oblicze: Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, a także uczniom oraz Radzie Rodziców za ufundowanie telewizora LED 3D.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz