Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




wtorek, 3 stycznia 2012

Nowości książkowe w Nowym Roku

Rok 2011 zakończył się miłym akcentem dla biblioteki, gdyż  przed samymi świętami zostały  zakupione nowe książki.
W większości są to lektury oraz 5 książek "do poczytania".

Zachęcam więc do lektury:
Na trzytomową sagę "Cukiernia pod Amorem" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk składają się historie rodzin: Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów. Akcja sagi zaczyna się od sensacyjnego odkrycia podczas wykopalisk na rynku w Gu­towie, gdy archeolodzy odnajdują zwłoki młodej kobiety z tajemniczym pierścieniem na palcu. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku Zajezierskich - jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.  Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów. 
Faktem jest, iż "Cukiernia pod Amorem" wciąga w tak sprytny i niepostrzeżony sposób, że nie sposób się od niej oderwać! Polecam wszystkim gorąco.

"Światła września" to właściwie magiczna opowieść o dwójce nastolatków, których połączyła tajemnica miejsca, w którym mieszkają. Irene Sauvelle przyjechała wraz z matka i młodszym bratem do małej francuskiej miejscowości w której miało odmieć się ich życie. Rodzina Irene pogrążona w żałobie po ojcu, jedynym żywicielu rodziny, powoli pogrążała się także i w długach. Paryskie życie okazało się zbyt drogie, a przyjaciele niegodni. Z tego powodu matka Irene zmuszona  była podjąć pracę, która na jej szczęście znalazła się w pobliskim Cravenmoore, u bogatego fabrykanta zabawek Lazarusa, samotnego człowieka, dla którego świat tworzonych przez niego zabawek jest zasłoną dla dręczącej go prawdy. Życie kobiety i jej dzieci zaczeła się rozjaśniać, przyszłość nie wydawała się już im tak straszna, choć czasem jeszcze ograniał kobietę smutek po zmarłym mężu.
Ta idylla trwałaby pewnie tak przez długie lata, gdyby nie przerwał jej straszny wypadek, jaki zdarzył się w Cravenmoore. Gdyby pokojówka pana Lazarusa nie zginęła w dziwnych okolicznościach inaczej potoczyłyby się losy rodziny Simone.  
 Źródło:http://moni-libri.blogspot.com/2011/11/swiata-wrzesnia-i-zafon-listopdaowa.html 

"Kiki van Beethoven" to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta, w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki, a konkretnie muzyki i naszych najsilniejszych emocji.  
Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze.
Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia.
Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz