Dzień I
Dnia 12.09.2018 r. wyruszyliśmy szlakiem śladów odzyskania niepodległości.W piękny, słoneczny dzień trwającego jeszcze lata, zainspirowani publikacją pana Lechosława Płowasia Legendy i podania z oczeretów Lasów Parczewskich (2013), chcieliśmy odnaleźć wymieniony w broszurze pomnik członków Polskiej Organizacji Wojskowej poległych 11 listopada 1918 r.
Dnia 12.09.2018 r. wyruszyliśmy szlakiem śladów odzyskania niepodległości.W piękny, słoneczny dzień trwającego jeszcze lata, zainspirowani publikacją pana Lechosława Płowasia Legendy i podania z oczeretów Lasów Parczewskich (2013), chcieliśmy odnaleźć wymieniony w broszurze pomnik członków Polskiej Organizacji Wojskowej poległych 11 listopada 1918 r.
Uczniowie klasy II d rozpoczynają poszukiwania...
Wyruszamy ze szkoły i kierujemy się na cmentarz przy bazylice.
Podczas naszej wędrówki dostrzegamy, że ulice miasta udekorowane są barwami narodowymi.
Przed bramą cmentarza jeszcze raz przeglądamy informacje o pomniku i dzielimy się na dwie grupy, aby ułatwić poszukiwania.
Nieopodal wejścia na cmentarz zauważyliśmy zbiorową mogiłę żołnierzy poległych w okolicach Parczewa w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.
Przy głównej alei, w centrum cmentarza, znajduje się pomnik upamiętniający martyrologię społeczności parczewskiej podczas II wojny światowej. Z napisów na pomniku dowiadujemy się, że pomnik wystawiono 11 XI 1988 r. w 70-lecie Niepodległości. Z inicjatywy nauczycieli, przy zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, zniszczony upływem czasu pomnik został odrestaurowany i odsłonięty 15 IX 2015 r.
Podczas naszych poszukiwań natrafiliśmy na pomnik Stanisława Rentflejsza kierownika Szkoły Powszechnej nr 2 w Parczewie. Został on ujęty w 1941 roku przez Gestapo, a następnie w czasie próby ucieczki śmiertelnie postrzelony.
Niestety nie udaje nam się odnaleźć pomnika peowiaków.
Opuszczając cmentarz zatrzymaliśmy się przy Pomniku Powstania Styczniowego, by oddać hołd poległym w tym zrywie wyzwoleńczym mieszkańcom Parczewa i okolic.
Wracając do szkoły, zauważyliśmy że mieszkańcy aktywnie angażują się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z twórcami Niepodległej: Józefem Hallerem, Józefem Piłsudskim i Ignacym Paderewskim.
Dzień II
Po nieudanej próbie odnalezienia pomnika członków Polskiej Organizacji Wojskowej, poprosiliśmy o pomoc Lechosława Płowasia autora Legend i podań z oczeretów Lasów Parczewskich.
Następnego dnia uczniowie klasy III d spotkali się w umówionym miejscu i tam pan Lechosław, dobrze znający parczewską nekropolię, wskazał miejsce pochówku poległych żołnierzy.
W starej części cmentarza, przy wejściu z placu kościelnego od strony plebanii, znajduje się poszukiwany przez nas pomnik peowiaków poległych w listopadzie 1918 r.
Napis na pomniku głosi:
11 XI 1918
W walce
o niepodległą Polskę
oddali swe życie
żołnierze
Polskiej Organizacji Wojskowej:
por. Antoni Olszewski,
szer. Edward Czarnacki.
Zginęli w walce
aby wolna była Polska.
Cześć ich pamięci.
Pomnik ufundowało społeczeństwo Parczewa w 1978 roku, a więc na 60-lecie odzyskania Niepodległości.
O tym jak przebiegał w Parczewie pamiętny dzień 11 listopada dowiadujemy się z relacji uczestnika tamtych wydarzeń skauta Bolesława Jucia zamieszczonej w książce Z dziejów Parczewa Apolinarego Nosalskiego (1998):
"Rano w dniu 11 listopada 1918 r. około godziny 4.30 odbyła się zbiórka skautów w stodole u Mikołaja Błażewicza. Było ich 16, z tego 8 posiadało broń krótką. Wyszli rozbrajać Niemców. Główny posterunek niemiecki mieścił się w szkole, gdzie obecnie jest przedsiębiorstwo "Gracja"(obecnie sklep Biedronka). Gdy skauci podeszli, w budce przy drzwiach wartownik spał. Przystawiono mu rewolwer do głowy i zbudzono. Skauci skoczyli na górę, gdzie były stojaki z karabinami. Jednocześnie wpadli Niemcy w kalesonach, ale na widok wycelowanych rewolwerów podnieśli ręce do góry i poddali się. Było ich 27. Zdobyto broń: 3 lekkie karabiny maszynowe i 30 karabinów ręcznych.
Początkowo myślano, że wszyscy Niemcy znajdowali się w zdobytej szkole. Ale ktoś dał znać, że 6 Niemców jest jeszcze w kamienicy Kaczyńskiego przy Rynku. Wysłano więc na zwiady Barańczuka z Koczerg, Bolesława Jucia i trzeciego jako dowódcę (nazwiska nie zapamiętano). Przy mości na rzece Konotopie nastąpiło spotkanie z Niemcami. Wynikła strzelanina, w czasie której został zabity Barańczuk, a dowódca patrolu lekko ranny. Nadeszła pomoc ze szkoły i w wyniku silnego ostrzału Niemcy poddali się. Okazało się, że przy moście zginął także Czarnacki (Edward - przyp. A.N.), brat Antoniego Czrnackiego. 11 listopada około godziny 10 Parczew był już wolny."
Parczewskim bohaterom niepodległości oddawano cześć w okresie międzywojennym. W publikacji Historia kościoła parczewskiego i jego parafii (2014), w biogramie proboszcza Feliksa Ostoyskiego czytamy " W 1928 roku ks. Ostoyski zorganizował z rozmachem obchody 10-lecia Niepodległości. Odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, po której ruszył pochód na cmentarz - tam złożono wieniec na grobie bohaterów Czarnackiego i Olszewskiego poległych przy rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 roku."
Zdjęcie licealistów z naszym przewodnikiem wieńczące poszukiwania.
Pan Lechosław Płowaś, oprowadzając nas po cmentarzu, pokazał nam także zabytkowy pomnik powstańca styczniowego porucznika Władysława Biernackiego z Siemienia, który poległ 24 VIII 1863 r. w bitwie pod Fajsławicami.
Zatrzymaliśmy się także przy mogile "Kleeberczyków"...
... oraz żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez hitlerowców 17 I 1944 r.
Epilog
Podążając śladami Niepodległej uczniowie naszej szkoły przeszli pod pomnik, znajdujący się w pobliżu naszego liceum.
Pomnik Wolności wzniesiono w 1928 roku w pobliżu magistratu w miejscu nieistniejącego kościoła Świętego Ducha. Trzymetrowa kolumna z granitu zwieńczona jest orłem zrywającym się do lotu.
Na tablicy widnieją daty 1795-1918 i napis: "Po stu dwudziestu trzech latach strasznej niewoli - zmartwychwstałej ojczyźnie".
Skwerek z "pomnikiem pod orzełkiem" jest ulubionym miejscem spotkań parczewskiej młodzieży.
Pamiątkowe zdjęcie uczniów klas Ia, IId i IIId z panią dyrektor Beatą Tryniecką.
Odwiedzając miejsca związane z odzyskaniem niepodległości uczciliśmy naszych przodków
walczących o wolną Polskę. Niech pamięć o nich będzie zawsze żywa w naszych sercach.
Autorzy zdjęć: Kamila Mazurek, Dominik Lisiecki, Maja Trochunowicz, Aneta Boguszewska
Tekst: Kamila Mazurek, Oliwia Wodzińska
Koordynator projektu: Bożena Prokopiuk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz