"Między tymi skarbami, których jak oka w głowie strzec jest powinnością Polaka, trzeba położyć na równi z ziemią praojców - praojców mowę. To święte dziedzictwo i z przeszłością nas łączy i między sobą rozdartych jednoczy - i łańcuchem ma zostać wiążącym dzisiejsze i przyszłe pokolenia"
Lucjan Rydel
Czy rzeczywiście jesteśmy dumni z języka, który nas łączy? Czy pielęgnujemy go na co dzień i staramy się mówić po polsku najpiękniej jak potrafimy?
W minioną środę z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
uczniowie klasy I a i biblioteka szkolna zorganizowali akcję "Język polski znam, lubię, szanuję", którą przeprowadzili w szkole i na terenie naszego miasta.
Uczniowie chcieli przypomnieć, w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, że nasza mowa - to także nasza ojczyzna i że możemy zadbać o to, by na co dzień nasz język pokazywał jakimi jesteśmy Polakami. Dbałość o język to obowiązek każdego, kto chce się nazywać patriotą.
Przygotowania do akcji rozpoczęliśmy od ustawienia w holu szkoły tablicy informującej o święcie, na której znalazły się cytaty o języku, przykłady błędów językowych i pierwsze zdanie z Księgi henrykowskiej zapisane w języku polskim: "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj".
Na drzwiach do sal lekcyjnych zostały przyklejone kolorowe plakaty z najczęstszymi błędami językowymi i ich poprawnymi odpowiednikami.
Przygotowaliśmy pudełko z cytatami, ciekawostkami o języku oraz łamańcami językowymi do głośnego odczytania przez chętne osoby z poszczególnych klas i nauczycieli. W innym pudełku znalazły się pytania testowe sprawdzające znajomość zasad poprawnej polszczyzny. Za udział w akcji uczestnicy otrzymywali biało-czerwone kokardki i ulotki z najczęstszymi błędami językowymi.
Władysław Syrokomla:
"Jakie rozkosze, jakie rozkosze!
"Jakie rozkosze, jakie rozkosze!
Umieć wypisać słowo po słowie.
Co marzę w myślach, co w sercu noszę,
chciała mieć różowe nóżki
- różdżką nóżki czarowała,
lecz wciąż nóżki czarne miała.
Po cóż czary, moja muszko?
Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!
Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki
i unurzaj w różu nóżki!
Jak Pomorze nie pomoże,
Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Fot. J. Gawryszuk |
Zaznacz poprawnie zapisane zdanie.
a) To zdanie należy zapisać w cudzysłowie.
b) Ten cytat trzeba zapisać w cudzysłowiu.
c) Dat nie zapisujemy w cudzysłowiach.
Z czeskich strzech
szło Czechów trzech.
Gdy nadszedł zmierzch,
pierwszego w lesie zagryzł zwierz,
bez śladu drugi w gąszczach sczezł,
a tylko trzeci z Czechów trzech
osiągnął marzeń kres.
Smartfica lub smartwica- nazwa chorobliwego uzależnienia od telefonu komórkowego. Jest to propozycja sugestywna, świadcząca o znajomości polskiego słowotwórstwa, niestety nierozpowszechniona.
Forma "oglądnąć" to...
a) klasyczny błąd językowy.
b) regionalizm.
c) słowo, które nie istnieje.
Naszą akcją objęliśmy także mieszkańców Parczewa, żeby zachęcić ich do dbania o nasz język ojczysty, aby byli dumni z języka który nas łączy.
Odwiedziliśmy: Parczewski Dom Kultury, Powiatową Bibliotekę Publiczną-Centrum Kultury, Szkołę Podstawową nr 3, Publiczne Przedszkole Nr 2, księgarnię, sklepy oraz zainteresowaliśmy akcją przechodniów.
Fot. J. Gawryszuk |
Fot. J. Gawryszuk |
Fot. J. Gawryszuk |
Jeszcze jednym elementem obchodów Dnia Języka Ojczystego była wywieszona na drzwiach do biblioteki Subiektywna lista najpiękniejszych słów w języku polskim, na której można było wpisywać swoje propozycje.
Jednym z ciekawszych było słowo 'śreżoga', które można znaleźć w powieści "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza: Grubszy piasek opadł zupełnie; pozostał w powietrzu tylko subtelny, czerwony pył, coś w rodzaju śreżogi, przez którą słońce przeświecało jak miedziana blacha.
Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, zarówno wśród uczniów i nauczycieli, jak i mieszkańców Parczewa. Dziękujemy wszystkim za udział we wspólnej radości dzielenia się pięknem i bogactwem naszego języka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz