Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




czwartek, 23 lutego 2017

"W mojej pięknej ojczyźnie-polszczyźnie"

Tytuł posta został zaczerpnięty z wiersza Zieleń Juliana Tuwima i nie ma wątpliwości, co do piękna naszej ojczystej mowy. Natomiast znajomość i stosowanie zasad poprawnej polszczyzny pozostawia wiele do życzenia. W szalonym tempie życia, narzuconym przez media, zaczynamy coraz mniejszą wagę przykładać do poprawnego mówienia i pisania w naszym rodzimym języku.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 II) zachęciłam uczniów do rozwiązania krótkich testów ze znajomości zasad poprawnej polszczyzny. Skorzystałam z testów zamieszczonych w książce Mówiąc inaczej Pauliny Mikuły - autorki popularnego vloga (o takim samym tytule jak książka) rozwiewającego wątpliwości językowe. Jest to książka, w której można znaleźć wiele zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.
Do rozwiązania testów przystąpiło 24 uczniów i jak się okazało, nie było łatwo odpowiedzieć na nie poprawnie. Przytoczę jedno z pytań testu:
Którego słowa nie możemy zapisać na dwa sposoby?
a) Nie raz i nieraz
b) Na razie i narazie
c) Na raz i naraz

W nagrodę, uczestnicy tych trudnych zmagań, otrzymali drobne upominki: długopisy, kalendarzyki i zakładki.

Bezbłędnie rozwiązała test jedynie Dorota Borny z klasy III d, której gratuluję tak dobrej znajomości polszczyzny.

Dodam, że w tym dniu Prezydent RP ogłosił lekturę, która będzie czytana w tym roku w akcji Narodowego Czytania. Jest nią Wesele Stanisława Wyspiańskiego - lektura obowiązkowa dla licealistów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz