Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




środa, 23 października 2013

"Literaci Ziemi Parczewskiej" w naszej szkole

"Ramiona wyciągam zastygłe z tęsknoty
Skrzydła nacieram ognistym balsamem
Wzbijam się w górę pijany wolnością
Z nadzieją przemierzam podniebne rozstaje"
(fragment wiersza W stronę jutra M. D. Kowalczyka)

W obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych świetnie wpisuje się goszcząca w naszej szkole wystawa "Literaci Ziemi Parczewskiej". Została ona przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną-Centrum Kultury w Parczewie, a autorką jej opracowania jest Marta Goździk.
Pani Marta, odpowiadając na nasze zaproszenie, zgodziła się zaprezentować uczniom sylwetki i twórczość rodzimych pisarzy. W poniedziałek, w świetlicy szkolnej, gdzie zostały rozlokowane plansze, odbyła się prezentacja wystawy dla uczniów klas I a i II a.
 

Autorka wystawy omówiła w zajmujący sposób, włączając do rozmowy młodzież, poszczegolne plansze, na których pogrupowani zostali pisarze.
Pierwsza "Parczewie, Parczewie..." przedstawia regionalistow, sławiących swoją "małą ojczyznę" z Apolinarym Nosalskim na czele oraz: Lechosława Płowasia, Wiktora Gadomskiego i Teresę Gładun.
"Na skrzydłach Pegaza" przybywają poeci z cenionym dorobkiem literackim: Roch Sęczawa, Piotr Antoniuk, Marcin Daniel Kowalczyk, Łukasz Kopiś i Andrzej Chodacki.
Na następnej planszy ukazana jest twórczość: Heleny Abramczuk, Stefanii Czuryło, Aliny Barbary Błaszczuk i Tadeusza Zaorskiego; osób, które zaczęły pisać "z potrzeby serca" będąc już na emeryturze.
Plansza zatytułowana "Wiersz czyli piosenka" przedstawia teksty piosenek śpiewanych przez parczewskie zespoły: Taka Paka, Porozumienie i zespół ludowy "Kalina", dla którego teksty pisze Helena Potapczuk.
Ostatnia plansza to "Most nad pokoleniami", gdzie poezja pozostawia przesłanie młodym łącząc pokolenia.




W związku z goszcząca w szkole wystawą odszukałam w zbiorach naszej biblioteki utwory parczewskich literatów, które zostały umieszczone obok wystawy.
Są to:
- Apolinarego Nosalskiego: Droga, Słońce nad basztą
- Lechosława Płowasia Legendy i podania z oczeretów Lasów Parczewskich
- wiersze drukowane w czasopismach "Życie Parczewa" i "Ziemia Parczewska: Tadeusza Zaorskiego, Heleny Abramczuk, Wiktora Gadomskiego
- oraz książka K. Mazur Apolinary Nosalski: życie i twórczość (piałam o niej w relacji z konkursu literackiego). 

Ciekawostką są zamieszczone w kronikach szkoły okolicznościowe wiersze parczewskich twórców.
Pierwszy z nich powstał w 2006 r. z okazji studniówki syna Wiktora Gadomskiego, który uczył się w naszej szkole. Zaczyna się on tak:
"Choć przeszłości niepewni
pośród świata zdarzeń
W majestacie swych dumnych 
osiemnastu lat
W świat dorosłych wchodzicie
z głową pełną marzeń
Pośród życia powabów
kolorowych szat ..."

Autorką drugiego wiersza jest pani Stefania Czuryło, a wiersz powstał jako wspomnienie spotkania "Młodzi - Seniorom", które odbyło się w naszej szkole w 2011 roku.


Zachęcam do odwiedzenia wystawy, która będzie otwarta w naszej szkole do 25.10.2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz