Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




piątek, 15 czerwca 2012

Piłka w grze (i w bibliotece)!

W związku z mistrzostwami Euro piłka nożna jest wszechobecna, także w bibliotece.
Przedstawię Wam publikacje o piłce nożnej, które znajdują się w naszej bibliotece.
Jedną z nich jest książka
Andrzeja Makowieckiego: ESPANA`82: nerwy, radość, zwątpienie, zwycięstwo
Jest to reportaż z piłkarskich mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku. Wypowiadają się w niej takie piłkarskie sławy jak: Pele, Tomaszewski, Boniek. Jest w niej także wywiad ekstra o literaturze i piłce nożnej z pisarzem Mario Vargasem Llossą (Nagroda Nobla w 2010 r.), który na mistrzostwach pisał komentarze z rozgrywek piłkarskich dla prasy hiszpańskiej. Jego popularność w Hiszpanii mogła śmiało konkurować ze sławą największych piłkarzy: "Istny Diego Maradona z piórem w garści". Z książki dowiemy się sporo o Hiszpanii, trochę o naszych dziennikarzach, trochę o charakterach i charakterkach piłkarzy i niewiele o samej piłce, bo nie to było zamysłem A. Makowieckiego.
Jeszcze jeden cytat z książki świetnie oddający klimat Euro 2012 w naszym kraju: "Ze wszystkich rzeczy nieważnych 
najważniejsza jest piłka nożna".

Album "Piłka nożna w Polsce", tom 1 z 1981 roku, autorstwa Józefa Hałysa przedstawia początki tego sportu na ziemiach polskich (od końca XIX wieku do 1918 roku). Na łamach książki przytoczona jest wypowiedź Wacława Kuchara, pioniera polskiej piłki nożnej, debiutującego w wieku 14 lat, w pierwszej drużynie lwowskiej Pogoni: "Nie było może  wówczas zbyt wielu zwycięstw, ale też nie doznawaliśmy aż tak wielu porażek pomimo, że nasza piłka nożna narodziła się i rozwijała w o wiele trudniejszych materialnie i moralnie warunkach niż w innych krajach europejskich. Nie mieliśmy przecież ani zamożnych mecenasów, ani sprzętu, ani boisk, a jedynie zapał i serce do gry oraz poczucie narodowej więzi i odpowiedzialności. Nasza fantazja i duma narodowa pozwoliły nam - mimo niedostatków - zwyciężać ze znacznie lepiej przygotowanymi przeciwnikami." I tego się trzymajmy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz