Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




poniedziałek, 7 marca 2016

Drodzy Rodzice - zachęcajcie młodzież do czytania!

W związku z realizacją założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nasza szkoła, a w szczególności biblioteka, podejmuje różnorodne inicjatywy mające na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Zwracamy się także do Rodziców o wsparcie naszych działań.
 
Drodzy Rodzice!

  Żyjemy w świecie zdominowanym przez media. Długotrwała tradycja powszechnego czytania i czerpania z książek pożytków i radości została zepchnięta na margines. Ludzie dobrowolnie i masowo odwrócili się od tego, co rozwija i wzbogaca, a skierowali się w stronę mediów, z których korzystanie nie wymaga wysiłku, jest powszechnie dostępne i atrakcyjne. Jednak jak się okazuje wpływają one niekorzystnie na rozwój duchowy i często demoralizują. Kultura obrazkowa, nastawiona na komercję i coraz bardziej niewybredną rozrywkę wypiera kulturę języka, której istotą jest refleksja, kształtowanie właściwych relacji między ludźmi i rozwój myśli.
  Jako rodzice powinniśmy uczyć nasze dzieci radzenia sobie w trudnym świecie, w którym nie wiadomo co jest dobre, a co złe. Mądrzy rodzice dają odczuć swoim dzieciom, że są prawdziwie kochane, są dla nich przewodnikiem i wzorem do naśladowania. Przeciwstawiając się temu co niesie kultura masowa, trzeba uczyć dzieci wartości i rozwijać w nich takie cechy, jak: szacunek dla innych, prawdomówność, uczciwość, odpowiedzialność, pokojowe nastawienie do świata i ludzi. Powinny być one wyposażone w taki system wartości, aby mogły same ocenić sytuację i podejmować racjonalne decyzje.
  Pomocą w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka może być lektura ciekawych i wartościowych książek. Warto rozmawiać o książkach, wymieniać się opiniami, dowiadywać się, co dziecko czyta i czy mu się to podoba. Aby być kompetentnym przewodnikiem, a później partnerem dziecka w takich rozmowach, trzeba samemu też czytać. Można wspólnie przeczytać dobrą książkę, ciekawy artykuł, które mogą skłonić dziecko do refleksji i rozmowy o książkach, o życiu, o sprawach, które go interesują.

Szanowni Rodzice!

Zachęcajcie swoje dzieci do częstego sięgania po książkę,

do odwiedzania biblioteki i czytania!


 
Dlaczego warto czytać?
    Czytanie to wiedza i mądrość 
    Dzięki czytaniu poszerza się nasza wiedza ogólna, odkrywamy to, co było dotychczas nieznane i wnikamy w to, co chcemy poznać lepiej. Poprzez czytanie wzrasta poziom naszej inteligencji, rozwijamy swoje zainteresowania. Osiągamy swobodę w myśleniu i mówieniu.
Czytanie to przygoda, która wciąga i skłania do myślenia
Czytając, wraz z bohaterami książek wyruszany w podróż w czasie i przestrzeni. Razem z nimi przeżywamy przygody, staramy się rozwikłać zagadki i dylematy, wyobrażamy sobie świat, który rządzi się niesamowitymi prawami.

Czytanie pomaga, uczy empatii i wrażliwości
Książka ma wartość terapeutyczną. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, nastawia optymistycznie do otoczenia i uczy wrażliwości, współczucia, umiejętności dzielenia się z innymi, tolerancji.

Czytanie kształtuje charakter
wiemy co jest dobre, a co złe. Przekłada się to także na naszą osobowość i na to jakimi wartościami kierujemy się w życiu. Uczymy się moralności i etyki.

Czytanie to przyjemność,
pomaga się odprężyć i zrelaksować.



Książki polecane przez fundację "Cała Polska czyta dzieciom" 
do wspólnego czytania:



  • Dalajlama, Howard C. Cutler – Sztuka szczęścia
  • Giovanni Guareschi – Don Camillo i jego trzódka
  • Zbigniew Herbert – Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem
  • Ryszard Kapuściński – Cesarz, Imperium
  • Nathaniel Branden – 6 filarów poczucia własnej wartości
  • Daniel Goleman – Inteligencja emocjonalna
  • Leszek Kołakowski – Mini wykłady o maxi sprawach
  • M. Scott Peck – Drogą mniej uczęszczaną



Bożena Prokopiuk – nauczyciel bibliotekarz I LO w Parczewie



Literatura: I. Koźmińska i E. Olszewska Wychowanie przez czytanie (2014)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz