Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Urszula K. Le Guin




piątek, 19 października 2012

Biblioteka Barwna - kluczem do przyszłości


Tak się złożyło, że w miesiącu bibliotek szkolnych (9 X)  miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną-Centrum Kultury w Parczewie i odwiedzić, czy raczej zwiedzić Barwną - Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej.

Barwna jest działem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, a oddana została do użytku w kwietniu 2012 r., dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Urzędu Miasta Biała Podlaska.
Zachwycają piękne pomieszczenia wyposażone w kolorowe oświetlenia(ich kolor czytelnicy sami  mogą zmieniać), ładne, funkcjonalne meble oraz duża ilość nowiutkich zbiorów (książki, wydawnictwa multimedialne, gry).

Przy Barwnej zostało także utworzone Multicentrum dla dzieci i młodzieży, które jest jednym z najnowocześniejszych w kraju ośrodków do zabawy i nauki z wykorzystaniem multimediów. Użutkownicy - od tych najmłodszych po licealistów, przy pomocy profesjonalnego oprogramowania mogą korzystać z zabaw edukacyjnych i integracyjnych, tworzyć i programować własne modele, wykonywać eksperymenty z fizyki, uczyć się angielskiego przy pomocy tablicy multimedialnej, obserwować preparaty pod mikroskopem oraz sterować mieszaniem substancji chemicznych.

Starsza młodzież może skorzystać m.in. z oprogramowania komputerowego do tworzenia muzyki, z laboratoriów technicznych i programów graficznych dla zaawansowanych, z pracy w grupach przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego: programów graficznych Corel Painter Essencials i Gimp, programów do tworzenia muzyki Cubase i eJay, oprogramowania, czujników i sensorów Neulog, a także urządzeń peryferyjnych, pomocy dydaktycznych, laboratoriów technicznych i klocków Knex.
Ciekawostką Multicentrum jest założona przez pracującą tam panią biolog hodowla patyczaków, które tak sprytnie wkomponowały się w otoczenie, że trudno było się ich doszukać.

Pani dyrektor Teresa Stasiuk-Karaś podczas oprowadzania nas po bibliotece zdradziła nam także kulisy jej powstania, które wymagały wielu zabiegów, wytrwałości, cierpliwości i determinacji. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.
Podsumowując Barwna to biblioteka warta podziwu i niestety zazdrości!

Na drugą część szkolenia pojechaliśmy do Romanowa, do Muzeum J.I. Kraszewskiego, gdzie w związku z obchodami Roku Pisarza (200 rocznica urodzin) otwarto wystawę p.h. "Kobiety Kraszewskiego - portret literacki i nie tylko"


Wystawa ukazuje portrety kobiet z kręgu rodzinnego, począwszy od prababki Konstancji Nowomiejskiej, przez babkę Annę Milską, po matkę Zofię oraz żonę pisarza i jego córkę Konstancję.
Pisarz utrzymywał kontakty ze znanymi kobietami epoki (poprzez zażyłą korespondencję, recenzje dzieł i wspieranie przedsięwzięć) : Klementyną z Tańskich Hoffmanową, Deotymą, Elizą Orzeszkową, Gabrielą Zapolską, Marią Ilnicką.Otaczał go także barwny krąg przyjaciółek, jak korespondencyjna sympatia Jadwiga Kuleszanka, warszawska aktorka Maria Benks, czy piękna wiedeńska dziennikarka Christa del Negro. Kobiety te stawały się często źródłem inspiracji powieściowych i pierwowzorami bohaterek utworów pisarza.

W trakcie zwiedzania muzeum mieliśmy okazję zobaczyć wpis w kronice  prezydenta Bronisława Komorowskiego, który odwiedził Romanów dwa dni wcześniej (7 X) przywożąc rodzinne pamiątki związane z J. I. Kraszewskim.

Sympatyczne spotkanie bibliotekarzy powiatu parczewskiego zakończyło ognisko w pięknym, okrytym jesiennymi barwami parku otaczającym dworek Kraszewskich.





1 komentarz:

  1. Cudowna ta Barwna biblioteka! Rzeczywiście - jest czego zazdrościć!

    OdpowiedzUsuń