Jedną z nich był Plebiscyt 100 na 100 - Sto książek na 100-lecie Niepodległości. Na białych i czerwonych kartkach można było wpisywać tytuły książek polskich autorów, które są dla nas ważne, wyrażają miłość do ojczyzny i kształtują kolejne pokolenia Polaków.
Niewiele osób wie, że w zbiorach naszej bibliotece można znaleźć książki wydane przed 1939 rokiem i postanowiliśmy je wyeksponować na wystawie Skarby biblioteki. Znalazły się na niej, między innymi takie książki, jak: Album historyi powszechnej, Atlas państwa zwierzęcego (z kolorowymi ilustracjami) Kurta Lamperta z 1905 roku, Pisma Bolesława Prusa z 1904 roku, czy Pamiętniki Króla Stanisława Augusta z 1915 roku. W większości tych książek widnieją pieczęcie Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Parczewie powstałego w 1944 roku (obecnie nasze liceum) oraz Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego w Parczewie działającego w okresie międzywojennym w naszym mieście.
Na oddzielnej wystawie znajdują się kserokopie Zeszytu dyktand z 1938 roku uczennicy klasy II Ruchli Wajnberg. Zeszyt został przypadkowo znaleziony w jednej z książek znajdujących się w bibliotece. Jest to jeden z nielicznych śladów obecności Żydów w przedwojennej społeczności Parczewa.
Uczniowie mogli także rozwiązywać przygotowane quizy i testy ze znajomości poprawnej polszczyzny, czytelnicze i z wiedzy ogólnej, w zamian otrzymując słodki upominek.
Zapraszamy do odwiedzania biblioteki, oglądania wystaw i głosowania w plebiscycie 100 na 100 jeszcze do końca października.